(500 words) Essay on Lachit Borphukan in Assamese, 400,300, pdf, লচিত বৰফুকনৰ বিষয়ে ৰচনা

Advertisements

(500 words) Essay on Lachit Borphukan in Assamese, 400,300, pdf, লচিত বৰফুকনৰ বিষয়ে ৰচনা, short note on lachit borphukan in Assamese, pdf download, 300 words, 10 line, class 6, class 5, Assamese

লাচিত বৰফুকন আছিল মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া এজন মহান নেতা। তেওঁ তেওঁলোকক অসমৰ পৰা খেদি পঠিয়াবলৈ সক্ষম হৈছিল আৰু নিজৰ মানুহক ৰক্ষা কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। তেওঁৰ বীৰত্বৰ কামৰ বাবে তেওঁ বহু লোকৰ বাবে প্ৰেৰণা।

লাচিত বৰফুকন আছিল আহোম ৰাজ্যৰ এজন প্ৰখ্যাত সেনাপতি আৰু প্ৰধান সেনাপতি। ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত আগ্ৰাসী মোগলৰ বিৰুদ্ধে ৰাজ্যৰ বাহিনীক বিজয়ৰ দিশত আগুৱাই নিয়াৰ বাবে তেওঁ বেছিকৈ পৰিচিত।লাচিতৰ সামৰিক প্ৰতিভা আৰু সামঞ্জস্যতাই বহু বৃহৎ আৰু উন্নত সজ্জিত মোগল বাহিনীক অসমৰ পৰা খেদি পঠিয়াবলৈ সহায় কৰিছিল।

লাচিত বৰফুকনৰ বিষয়ে ৫০০ শব্দত ৰচনা

লাচিত বৰফুকন আছিল সপ্তদশ শতিকাৰ সময়ছোৱাত অসম ৰাজ্যত সেৱা আগবঢ়োৱা এজন সামৰিক সেনাপতি। তেওঁক অসমীয়া ইতিহাসৰ অন্যতম বিশিষ্ট ব্যক্তি হিচাপে গণ্য কৰা হয় আৰু অঞ্চলটোৰ এজন লোকনায়ক হিচাপে তেওঁক শ্ৰদ্ধা জনোৱা হয়।

essay on lachit borphukan in a Assamese 500 words

লাচিত বৰফুকনে ১৬৭১ চনত মোগল সাম্ৰাজ্যৰ আগ্ৰাসী বাহিনীৰ বিৰুদ্ধে অসমীয়া সেনাক বিজয়ৰ দিশত আগুৱাই নিয়াৰ ভূমিকাৰ বাবে বেছিকৈ পৰিচিত ৰাজ্যৰ স্বাধীনতা ৰক্ষা কৰা।

লাচিত বৰফুকনক গীত, নাটক, ৰচনাৰ যোগেদি বছৰ বছৰ ধৰি বহু ধৰণে উদযাপন কৰা হৈছে। এই ব্লগ পোষ্টটোত আমি এই ৰচনাসমূহৰ কিছুমানৰ ওপৰত চকু ফুৰাম আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা লাচিত বৰফুকন আৰু তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰৰ বিষয়ে কি প্ৰকাশ পাইছে সেই বিষয়ে অন্বেষণ কৰিম।

লাচিত বৰফুকন আছিল এজন মহান সামৰিক নেতা আৰু অসমীয়া সমাজৰ এক আদৰ্শ ব্যক্তি। ১৬২২ চনত ভাৰতৰ বৰ্তমানৰ অসমৰ আহোম ৰাজ্যৰ এটা সম্ভ্ৰান্ত পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল।

লাচিতক অসমীয়া ইতিহাসৰ অন্যতম শ্ৰদ্ধাৰ ব্যক্তিত্ব হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ১৬৭১ চনত সম্ৰাট ঔৰংজেবৰ নেতৃত্বত মোগল সাম্ৰাজ্যৰ আগ্ৰাসী বাহিনীৰ বিৰুদ্ধে আহোম সৈন্যক বিজয়ৰ দিশে আগুৱাই লৈ যায়। এই বিজয়ে আগন্তুক বহু বছৰলৈ আহোম ৰাজ্যৰ নিৰাপত্তা আৰু সাৰ্বভৌমত্ব নিশ্চিত কৰিছিল।

যুদ্ধক্ষেত্ৰত লাচিতৰ সফলতাৰ কাৰণ আছিল তেওঁৰ উদ্ভাৱনীমূলক সামৰিক কৌশল আৰু নিৰ্ভীক নেতৃত্ব। সততা, সততা আৰু মমতাৰ বাবেও তেওঁ পৰিচিত আছিল। এই গুণবোৰে তেওঁক নিজৰ মানুহৰ মাজত প্ৰিয় ব্যক্তিত্ব কৰি তুলিছিল।

আজিও লাচিত বৰফুকনক অসমীয়া ইতিহাসৰ এজন মহান নায়ক হিচাপে স্মৰণ কৰা হয়। তেওঁৰ জীৱন কাহিনীয়ে সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰ মানুহক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

Reads more:- My Vision for India in 2047 short paragraph

Essay on Lachit Borphukan in Assamese 500 words

লাচিত বৰফুকন আছিল মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ কৰা এজন মহান সামৰিক নেতা। তেখেতৰ জন্ম হৈছিল ১৬২২ চনত অসমৰ বৰ্তমানৰ যোৰহাটৰ ওচৰৰ সৰুসজাই নামৰ এখন গাঁৱত। লাচিতৰ পিতৃ মোমাই তামুলী বৰবৰুৱা আছিল উচ্চ অসমৰ বৰুৱা বংশৰ প্ৰধান।

কম বয়সতে দেউতাকৰ সেনাবাহিনীত যোগদান কৰি লাচিত ৰেংকৰ মাজেৰে দ্ৰুতগতিত ওপৰলৈ উঠি আহিল। ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটত মোগলৰ বিৰুদ্ধে এখন বিখ্যাত যুদ্ধৰ নেতৃত্ব দিছিল, যিখন যুদ্ধ বৰ্তমান শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ বুলি জনা যায়। লাচিত বৰফুকনক ভাৰতৰ ইতিহাসৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ সামৰিক নেতা হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

Essay on Lachit Borphukan in Assamese, 400,300
Essay on Lachit Borphukan in Assamese, 400,300

Essay on lachit borphukan in assamese pdf

লাচিত বৰফুকন আছিল মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ কৰা এজন মহান সেনাপতি। তেখেতৰ জন্ম হৈছিল ১৬২২ চনত বৰ্তমানৰ অসমত। তেওঁৰ সামৰিক জীৱন অতি সফল আছিল আৰু মোগলক অসমৰ পৰা খেদি পঠিওৱাৰ কৃতিত্ব তেওঁৰ। যুদ্ধবন্দীসকলৰ প্ৰতি মানৱীয় ব্যৱহাৰৰ বাবেও তেওঁ স্বীকৃতি লাভ কৰিছে। লাচিত বৰফুকন ভাৰতীয় ইতিহাসৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যক্তি আৰু তেওঁৰ কাহিনী ভৱিষ্যত প্ৰজন্মক কোৱা উচিত।

লাচিত বৰফুকন আছিল এজন মহান সামৰিক নেতা যিয়ে শক্তিশালী মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি নিজৰ ৰাজ্য ৰক্ষা কৰিছিল। তেওঁ ৰাজ পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল যদিও তেওঁ নিজৰ মানুহৰ বাবে যুঁজিবলৈ বাছি লৈছিল। সামৰিক কৌশল আৰু যুদ্ধ কৌশল দুয়োটাতে তেওঁ পাকৈত আছিল।

তেওঁ সদায় সন্মুখৰ পৰা নেতৃত্ব দিয়াত বিশ্বাস কৰিছিল আৰু সেইটোৱেই তেওঁক এজন সফল নেতা কৰি তুলিছিল। বীৰত্ব আৰু নিৰ্ভীকতাৰ বাবেও তেওঁ পৰিচিত আছিল। লাচিত বৰফুকনক সৰ্বকালৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ সামৰিক নেতা হিচাপে সদায় স্মৰণীয় হৈ থাকিব।

সামৰণিঃ অৱশেষত আমি গম পাম যে আমাৰ স্বাধীনতাৰ বাবে লাচিত বৰফুকনৰ প্ৰতি কিমান কৃতজ্ঞ।

লাচিত বৰফুকন আছিল এজন মহান দেশপ্ৰেমিক আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামী যিয়ে নিজৰ গৃহভূমি ৰক্ষাৰ বাবে মোগলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিছিল। তেওঁ আছিল এজন সাহসী আৰু নিপুণ যোদ্ধা যিয়ে নিজৰ জনসাধাৰণক স্বাধীনতাৰ বাবে যুঁজিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। তেওঁ অসমীয়া ইতিহাসৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ব্যক্তিত্ব আৰু তেওঁৰ বীৰত্ব আৰু ত্যাগৰ বাবে স্মৰণীয়।

Leave a Comment